Haiti

Wizy oraz przepisy celne

Obywatele RP mogą podróżować na Haiti bez potrzeby wyrobienia wizy, jeżeli termin pobytu nie przekracza 90 dni. Do wjazdu do kraju potrzebny jest paszport, którego ważność powinna przekraczać sześć miesięcy od daty planowanego wyjazdu z wyspy. Ograniczenia celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

Waluta

Gourde (HTG)

Język urzędowy

Francuski i haitański

Szczepienia

Przed wyjazdem najlepiej skonsultować się z lekarzem. Nie ma obowiązkowych szczepień dla wyjeżdżających, choć zaleca się szczepienia przeciwko WZW typu A i B, wściekliźnie, tężcowi i żółtaczce. Standardy medyczne na Haiti są niższe niż w Polsce, mało jest szpitali państwowych, często brakuje odpowiedniego sprzętu medycznego. Większość lekarzy przyjmuje w Port-au-Prince.

Przydatne informacje

Na Haiti wciąż widoczne są konsekwencje trzęsienia ziemi z 2010 roku. Jest to jeden z najbiedniejszych krajów regionu, a klęska dodatkowo wpłynęła na spowolnienie rozwoju kraju. Infrastruktura i sieć drogowa są słabo rozwinięte, dostępność wielu towarów ograniczona. Potencjalnym problemem jest również przestępczość, strony polskiego i francuskiego MSZ zalecają zachowanie wzmożonej czujności w dużych miastach i w strefie przygranicznej z Dominikaną.

Ciekawym doświadczeniem dla Polaków może być odszukanie „polskich śladów” na Haiti. Polacy przybyli na wyspę w XIX wieku z wojskami Napoleona, a część z nich zbuntowała się przeciwko wojsku francuskiemu i walczyła po stronie haitańskiej o niepodległość. Część żołnierzy została na wyspie po rewolucji. Ich potomkowie żyją dziś głównie w Cazale – wsi leżącej około 70 kilometrów od stolicy kraju, Port-au-Prince; ze względu na stan dróg dostęp do wsi jest niestety ograniczony dla przeciętnego podróżującego.