Boliwia

Potrzebne dokumenty

Wiza nie jest potrzebna przy pobycie do 90 dni.

Waluta

Boliviano, 1 BOB = ok. 0,44 PLN. W większości miejsc nie można płacić kartą. Dodatkowo w wielu miastach może być problem ze znalezieniem działającego bankomatu. Bezproblemowo pod tym względem jest właściwie tylko w dużych miastach, jak La Paz czy Santa Cruz. Dlatego zawsze powinno się mieć przy sobie odpowiednią ilość gotówki, którą najlepiej wymienić na granicy albo w kantorach w większych miastach.

Język

Hiszpański – zdecydowana większość Boliwijczyków porozumiewa się w tym języku. Dodatkowo powszechne są języki aymara i quechua. Bez znajomości hiszpańskiego ciężko się porozumieć.

Szczepienia

Żółta febra – szczepienie obowiązkowe. Zalecane są szczepienia na: WZW A i B, dur brzuszny, BTP (błonnica, tężec, polio). W regionie wschodnim zalecana profilaktyka antymalaryczna.

Kiedy jechać

Właściwie cały rok jest dobry na odwiedzenie Boliwii. W miesiącach grudzień-styczeń i lipiec-sierpień jest najwięcej turystów. Od listopada do lutego problemem mogą być obfite opady i trudności z dotarciem do niektórych miejsc, ale jest też wtedy trochę cieplej niż w innych miesiącach.

Od czerwca do września natomiast panuje pora sucha, ale jednocześnie noce mogą być bardzo chłodne.

O czym pamiętać

Większość najchętniej odwiedzanych regionów Boliwii leży na obszarach wysokogórskich (ok. 4000 m n.p.m.), w związku z czym sporo turystów przylatujących np. do La Paz cierpi na chorobę wysokościową (tzw. soroche), objawiającą się między innymi zawrotami głowy. W miejscowych aptekach można kupić tabletki zwalczające jej objawy. Pomocne może być także żucie liście koki (które można kupić tu właściwie wszędzie). W miarę możliwości zalecane jest przemieszczanie się na coraz wyższe wysokości stopniowo oraz zachowanie odpowiednich okresów aklimatyzacji.

W Boliwii dość problematyczne może być przemieszczanie się między miastami. Autobusy są zwykle stare i mają tendencję do częstego psucia się po drodze, a drogi są kiepskiej jakości, w związku z czym przejechanie nawet stosunkowo niedużych odległości może zająć dużo czasu.

Dość częste są kradzieże. Zwłaszcza w autobusach należy uważać na swój bagaż, gdyż często zdarza się, że bagaż schowany w luku bagażowym nie dojedzie z turystą do celu. Jeśli to możliwe warto zabrać go ze sobą do środka autobusu lub zapakować w worek lub miejscowe torby. Dodatkowo, jak w większości krajów latynoskich, lepiej ograniczyć spacerowanie w miastach po zachodzie słońca, a także uważać na kieszonkowców, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach (jak targi).