Kolumbia

Wizy: obywatele polscy przebywający w Kolumbii w celach turystycznych przez okres nie dłuższy niż 90 dni, zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy. W przypadku opuszczenia Kolumbii drogą lotniczą obowiązkowe (w zależności od długości pobytu) może okazać się uiszczenie opłaty lotniskowej oraz tzw. podatku „wyjazdowego” w łącznej wysokości 52 USD lub odpowiednik w walucie lokalnej, płatne na lotnisku przed wylotem, tylko w gotówce. Większość linii lotniczych nie wlicza opłaty do ceny biletu. Obcokrajowcy udający się do Kolumbii mają obowiązek wypełnienia oświadczenia celnego, w którym oprócz deklaracji o wwożonych środkach pieniężnych należy także poinformować o planowanym miejscu pobytu na terenie Kolumbii. Ambasada RP w Kolumbii zachęca również do zgłoszenia podróży do Kolumbii na stronie https://secure.e-konsulat.gov.pl/ , dotyczy to wyjazdów indywidualnych, nieorganizowanych przez biura podróży, ma to na celu ułatwienie kontaktu z polskimi obywatelami w przypadku wystąpienia różnego rodzaju sytuacji kryzysowych.

Szczepionki i opieka medyczna: obcokrajowcy odwiedzający ten kraj nie muszą posiadać zaświadczeń o szczepieniach ochronnych. Zwracamy jednak uwagę, iż na terenach położonych w strefach tropikalnych istnieje ryzyko chorób typowych dla tego klimatu. Zaleca się szczepienie przeciwko: WZW typu A, WZW typu B, tężec błonica, polio , dur brzuszny, należy również rozważyć szczepienie przeciwko żółtej febrze i wściekliźnie, a także profilaktykę przeciw malarii w regionie o podwyższonym ryzyku jej występowania. Koszt opieki medycznej w Kolumbii zbliżony jest do cen obowiązujących w Polsce, osoby odwiedzające Kolumbię mogą jednak napotkać na trudności z uzyskaniem pomocy lekarskiej na terenach oddalonych od dużych aglomeracji miejskich .

Waluta: Peso kolumbijskie, 100 COP = około 0,16 PLN (na dzień 23.04.2014)

Język urzędowy: hiszpański

Przydatne informacje: Kolumbia posiada dosyć dobrze rozbudowany system transportu miejskiego, można się jednak spotkać z pewnymi utrudnieniami w rejonach górskich w szczególności podczas pory zimowej gdzie mogą wystąpić czasowe osuwiska ziemi oraz lokalne podtopienia dróg. Pomimousilnych starań rządu na rzecz stabilizacji sytuacji w kraju w dalszym ciągu Kolumbia uważana jest jako kraj o stosunkowo wysokim zagrożeniu przestępczością pospolitą. Turyści powinni szczególnie uważać w środkach komunikacji miejskiej oraz w taksówkach, przy bankomatach i w centrach handlowych. Szczególne środki ostrożności należy zachować, udając się na teren departamentówAntioquia (rejon Urabá), Norte de Santander (rejon La Gabarra), Putumayo, Magdalena Medio, Arauca, Vichada, Vaupés, Chocó i rejon Sierra Nevada de Santa Marta. Na obszarach tych  w dalszym ciągu przebywają członkowie nielegalnych ugrupowań zbrojnych.