Wenezuela

Potrzebne dokumenty

Obywateli polskich przy wjeździe do Wenezueli nie obowiązuje konieczność posiadania wizy. Dodatkowo, przekraczając granicę z Wenezuelą obowiązuje posiadanie paszportu ważnego przez co najmniej 6 kolejnych miesięcy oraz biletu powrotnego.

Waluta

Oficjalną walutą jest Bolivar (Bolivar Fuerte, tzw. Bolivar mocny), 1 Bolivar = 0,5 PLN. Najłatwiej wymienić na miejscu dolary amerykańskie. W większych miastach bez problemu można znaleźć kantory oraz hotele czy agencje turystyczne, również świadczące usługi wymiany waluty. W Wenezueli spotkać można się zarówno z kursem oficjalnym (w bankach i kantorach), jak i nieoficjalnym, czyli czarnorynkowym (przykładowo w hotelach czy restauracjach). Kurs nieoficjalny jest dużo bardziej korzystny, jednak trzeba uważać w tym przypadku, gdyż jest to nielegalny rodzaj wymiany. Szczególnie należy wystrzegać się wymiany na lotnisku w Caracas, gdzie zdarzają się kontrole. Można spotkać się także z próbami oszustw na turystach chcących wymienić walutę. Wypłata gotówki w bankomacie jest dużo mniej korzystna niż wymiana dolarów na miejscu.

Język

Urzędowym językiem (i często jedynym, w którym można się porozumieć) jest hiszpański.

Szczepienia

Zalecane są szczepienia na: WZW A i B, dur brzuszny, BTP (błonnica, tężec, polio) i żółtą febrę. W przypadku wyjazdów do dżungli zaleca się profilaktykę antymalaryczną.

Kiedy jechać

Jeśli chodzi o pogodę, właściwie cały rok jest dobry na odwiedzenie Wenezueli. Zwłaszcza na północy kraju nie ma dużej różnicy pomiędzy poszczególnymi miesiącami – przez cały rok jest gorąco i słonecznie. W głąb kraju i w góry najlepiej udać się jednak w porze suchej, czyli od grudnia do kwietnia.

O czym pamiętać

W związku z dość trudną sytuacją polityczną w Wenezueli i dość częstymi protestami i zamieszkami, zalecana jest szczególna ostrożność podczas podróżowania po Wenezueli. Należy unikać miejsc manifestacji oraz zgromadzeń publicznych oraz śledzić na bieżąco informacje dotyczące bezpieczeństwa. Częstą formą protestów jest blokowanie dróg, co dodatkowo utrudnia przemieszczanie się po kraju. Zdarza się również zamykanie granic lądowych z Kolumbią. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych dość często wydaje ostrzeżenia dotyczące podróżowania po Wenezueli, warto więc śledzić stronę MSZ.

W Wenezueli nagminne są również kradzieże i napady na turystów. Szczególnie niebezpiecznym miastem jest Caracas, którego ulice po zmroku zupełnie się wyludniają, więc należy unikać przemieszczania się w nocy. Podróżując autobusami trzeba bardzo uważać na swój bagaż. Czasem zdarzają się także napady na autobusy długodystansowe.